Skip to main content

Najlepsza polska tenisistka w przełomowych czasach 1988 – 1995.

Prekursorka tenisa zawodowego w Polsce.

Katarzyna Nowak jest jedną z najlepszych tenisistek w historii Polski i prekursorką profesjonalnego tenisa w kraju. Karierę zaczynała w skrajnie niesprzyjającej sytuacji politycznej i ekonomicznej w swoim kraju wynikającej z upadku komunizmu i wczesnej transformacji Polski.

Pierwsza Polka, która awansowała do czołowej 50

światowego rankingu WTA.

Jest jedyną polską tenisistką, której cała międzynarodowa kariera trwała w jednym z najtrudniejszych okresów w historii Polski (stan wojenny 1981-1983, sankcje polityczne i gospodarcze, upadek komunizmu i trudne pierwsze lata transformacji). Gdy zaczynała tenis w Polsce był sportem dyskryminowanym. Nie miał zaplecza finansowego, infrastruktury, a system polityczny, w sposób jawny i zdecydowany, ograniczał sportowcom rozwój i udział w zagranicznych turniejach. Jednak talent, pracowitość oraz ogromna determinacja Katarzyny Nowak doprowadziły ją, jako pierwszą Polkę, do upragnionego startu w Erze Open. Katarzyna awansowała do czołowej 50. singlowego rankingu WTA, co było jak na tamte czasy – osiągnięciem wyjątkowym i przełomowym.

Pierwsza polska tenisistka, która wystąpiła

na Igrzyskach Olimpijskich (video).

Tenis w latach 80. nie był dyscypliną olimpijską. W systemie komunistycznym oraz okresie wczesnej transformacji był marginalizowany. Występ Katarzyny na Igrzyskach, a tym samym zainicjowanie polskiego tenisa na arenie międzynarodowej, był dużym przełomem. To wydarzenie definitywnie otworzyło nową kartę w dziejach tej dyscypliny sportowej dla Polaków. Dzięki temu powoli zaczęła zmieniać się mentalność ludzi odpowiedzialnych za finansowanie i wspieranie rozwoju tenisa w Polsce. Występ Katarzyny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku, otworzył drogę olimpijską i możliwości rozwoju dla późniejszych pokoleń utalentowanych polskich sportowców.

obejrzyj wywiad

Pierwsza kobieta komentatorką tenisa w Polsce.

Katarzyna jest ekspertką i komentatorką tenisa już od 20 lat. Jako pierwsza kobieta w Polsce zaczęła komentować dla mediów największe turnieje ATP i turnieje wielkoszlemowe. To jedyna Polka łącząca znajomość historycznej i aktualnej wiedzy o tenisie. Jej kompetencje są zbiorem doświadczeń oraz profesjonalnej kariery zawodowej, którą zdobywała na największych kortach świata.

Odznaczenie państwowe.

W 2021 roku Katarzyna została odznaczona przez Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. To wyróżnienie otrzymała za wybitne osiągnięcia sportowe i pionierską rolę w rozwoju tenisa w Polsce w ekstremalnie trudnych czasach.

POCZĄTKI

1969 - 1983

Katarzyna Nowak urodziła się 13 stycznia 1969 w Łodzi. Swoją sportową aktywność zaczęła w 1979 r. w okresie rozpoczynającego się kryzysu społeczno- ekonomicznego, który trwał nieprzerwanie aż do końca PRL-u. Przez cały okres swojej kariery związana była z łódzkim Miejskim Klubem Tenisowym. Decydujący wpływ na rozpoczęcie przez Katarzynę treningów tenisowych miał jej Ojciec, Stanisław – były piłkarza łódzkiego Startu i wielki pasjonat sportu. Mama Maria – z zawodu ekonomistka – również wspierała karierę córki. Jako jedynaczka Katarzyna była oczkiem w głowie swoich rodziców, którzy motywowali ją na każdym kroku. Kasia już jako mała dziewczynka wyróżniała się ogromną determinacją, pracowitością, pełnym zaangażowaniem oraz niesamowitą odwagą.

Tenis niemalże od pierwszych dni stał się jej wielką pasją i miłością. Z powodzeniem łączyła naukę ze sportem. Rozwijającą się karierę młodej Kasi przerwały jednak dramatyczne wydarzenia polityczne w Polsce. Wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku miały wpływ na spowolnienie jej rozwoju.

Katarzyna szybko zwróciła na siebie uwagę Polskiego Związku Tenisowego. W 1983 roku mając 14 lat oficjalnie została powołana do Kadry Narodowej i od tamtego momentu zaczęła reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej. Występy te były jednak bardzo mocno ograniczone.

W Polsce była najlepszą i najbardziej utytułowaną zawodniczką do lat 14. Zdobywała tytuły Mistrzyni Polski, wygrywając dwa tytuły w zawodach do lat 16 oraz cztery tytuły w kategorii do lat 18.

KARIERA JUNIORSKA

1983 - 1988

Jako juniorka Katarzyna miała trudności z podróżowaniem ze względu na trwającą nieprzerwanie dramatyczną sytuację polityczną w Polsce. Nie mogła swobodnie przemieszczać się w Europie z kraju do kraju, gdyż było to wówczas dla Polaków zabronione. Po każdym turnieju za granicą musiała wracać do Polski, aby otrzymać kolejną wizę. Jako juniorka, Katarzyna nie miała takich możliwości jak jej rówieśniczki z innych krajów rozpocząć rywalizację w zawodowym tourze. Dopiero w ostatnim roku startów juniorskich, kiedy miała 18 lat, mogła polecieć na inne kontynenty. W rezultacie miała o połowę mniej startów od swoich rówieśniczek z innych krajów.

Pomimo tych wszystkich trudności, które w sposób ewidentny ograniczały jej potencjał i talent, Katarzyna wygrała osiem tytułów i była finalistką w czterech turniejach ITF Junior Tour.
Zdobyła tytuły w kategorii do lat 18 w:

  • Umag,
  • Meksyku,
  • San Juan (Portoryko),
  • San Jose (Kostaryka),
  • Taszkiencie,
  • Katowicach,
  • Nyiregyhaza
  • Czechosłowacji.

Awansowała do ćwierćfinału Mistrzostw Europy do lat 18 w Lizbonie, a w 1987 roku uplasowała się na 7 miejscu na świecie w rankingu ITF Junior.

KARIERA ZAWODOWA

1988 – 1998

W 1988 roku, mimo trudności, jakie dotknęły Polskę – braku profesjonalnych struktur tenisowych i wsparcia finansowego dla czołowych zawodników – Katarzyna podjęła ryzykowną decyzję o rozpoczęciu kariery zawodowej. W roku największych strajków, bez jakiejkolwiek pomocy rządu, związku czy sponsorów, podjęła się
międzynarodowych startów. Długie oczekiwanie na wizy, waluta, której nie można było wymienić i ograniczona swoboda podróżowania, nie zatrzymały jej planów. To odwaga, determinacja i niegasnąca miłość do tenisa stanowiły fundament jej sukcesu. Z perspektywy czasu, stały się pionierskim krokiem w historii polskiego tenisa zawodowego. Katarzynie nie było jednak dane skorzystać ze zmieniającej się rzeczywistość. Jej cała kariera i kluczowe momenty rozwoju, trwały w okresie największych zmian systemowych, które dopiero w przyszłości miały zaowocować rosnącą infrastrukturą sportową i rozwojem profesjonalnego tenisa. Aby zarobić na starty w międzynarodowym tourze, szukała źródeł zarobkowych na wewnętrznych turniejach we Francji. Co wydaje się absurdalne, gdyż była najlepszą tenisistką w kraju. Za mistrzowskie tytuły w Polsce dostawała wyłącznie kryształy, medale i dyplomy. Sytuacja zmieniła się po wygraniu jednego z turniejów pod Paryżem, kiedy Claude Boutard – Prezydent klubu TC de Melun zaoferował jej wsparcie polegające na udostępnieniu kortu w miesiącach jesienno – zimowych. Mając na uwadze fakt, że w Polsce nie było wtedy żadnych warunków do trenowania, dla niej była to szansa na profesjonalne treningi. W 1991 roku w kraju były tylko dwie hale tenisowe. Natomiast dzięki niesamowitej przychylności, serdeczności i zrozumieniu sytuacji przez managera klubu Jean Marc – Richera, dostała kontrakt na stroje sportowe Adidasa, sprzęt Wilsona oraz wsparcie w organizacji treningów i zakwaterowania w klubie. Jean-Marc doceniał jej determinacje i potencjał. Był wspaniałą i serdeczną osobą. Mimo dobrych relacji z przedstawicielami francuskich struktur tenisowych, zawsze pozostała patriotką, która reprezentowała swój kraj.

Stając się pierwszą Polką w TOP 50 światowego rankingu WTA udowodniła, że w czasach, kiedy tenis w Polsce był dyskryminowany, a osiągnięcie poziomu międzynarodowego graniczyło z cudem, niemożliwe stało się możliwe.

Jako pierwsza Polka w historii wystąpiła na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku, czym niewątpliwie przetarła szlaki dla kolejnych pokoleń polskich tenisistów Była przykładem ogromnej odwagi, determinacji i wiary w swoje możliwości. Jej wyniki i sukcesy na arenie międzynarodowej, osiągnięte w tak trudnym momencie dla Polski, były inspiracją i przyczyniły się do początków budowania struktur zawodowego tenisa w naszym kraju.

Najważniejsze osiągnięcia

Półfinalistka turniejów WTA Tour

  • Cesena Ladies Championships w 1992 roku
  • Ford International Championships of Spain,
    Barcelona w 1995 roku.

Ćwierćfinalistka turniejów WTA TOUR :

  • Belgian Open, Liège 1992
  • Bausch&Lomb, Amelia Island 1995

W turniejach Wielkiego Szlema zadebiutowała
w 1990 roku we French Open.

  • w 1992 awansowała do ll rundy, French Open przegrywając
    z późniejszą liderką światowego rankingu Lindsay Davenport
  • w 1992 awansowała do ll rundy Wimbledonu
  • w 1995 awansowała do lll rundy French Open
  • wygrane 6 turniejów międzynarodowych z cyklu ITF Tour
  • 5 finałów turniejów międzynarodowych z cyklu ITF Tour
  • Bausch&Lomb, Amelia Island 1995

Reprezentowanie Polski
w Pucharze Billie Jean King Cup

W latach 1988-1995 Katarzyna była liderką polskiej drużyny w Pucharze Billie Jean King (dawniej Fed Cup), reprezentując Polskę w miastach takich jak: Melbourne (1988), Tokio (1989), Atlanta (1990), Nottingham (1991), Frankfurt (1992-1994) oraz Barcelona (1995).

Swój pierwszy mecz w reprezentacji Polski rozegrała w 1988 roku w Melbourne, gdzie Polska przegrała z Włochami 1-2. Nowak zdobyła jedyny punkt dla drużyny, pokonując Laurę Garron.

W 1991 roku polska drużyna pokonała rozstawioną z numerem 6 Francję, a Nowak wygrała z Nathalie Tauziat, ćwierćfinalistkę French Open i przyszłą finalistkę Wimbledonu.

1992 roku we Frankfurcie Katarzyna Nowak jako lider poprowadziła w pięknym stylu reprezentacje do pierwszego historycznego ćwierćfinału. Polska pokonała Izrael i Szwecję, Katarzyna zdobyła kluczowe punkty pokonując Annę Smashnova oraz Catariinę Lindqvist, półfinalistkę Australian Open

Zwycięstwa nad tenisistkami z TOP 15 WTA

Katarzyna w trakcie swojej kariery, pokonała utytułowane tenisistki

Nathalie Tauziat, Judith Wiesner, Sandrine Testud, Julie Halard, Ruxandra Dragomir, Catarina Lindqvist, Yayuk Basuki, Magdalena Maleeva.

Rola rodziców i wsparcie bliskich

Rodzice Katarzyny Nowak, Stanisław i Maria, odegrali ogromną rolę w jej sukcesie, zapewniając przede wszystkim wsparcie mentalne. To ojciec pokazał Katarzynie tenis, a kiedy zobaczył jak jego dziecko pokochało ten sport, sam nauczył się grać w tenisa by ćwiczyć z nią, poza regularnymi treningami. Mama naszywała na stroje Kasi logo Adidasa, aby córka czuła się pewniej na turniejach zagranicznych. Rodzice poświęcili jej mnóstwo czasu, uwagi i troski. Zbudowali z Katarzyną relację opartą na bliskości i odpowiedzialności. Dzięki temu skutecznie motywowali ją do pracy, zachowując jednocześnie równowagę między sportem, nauką, a życiem towarzyskim. Dobroć ludzi i ich wiara w umiejętności Katarzyny napędzały ją do działania. Szczególne podziękowania należą się: Marii Lewandowskiej – Dowbor, Wiesławowi Nowickiemu, Bogdanowi Wasiakowi i Bolesławowi Wiśniewskiemu.

Kariera w mediach – 20 lat doświadczenia

2004 - 2024

Kilka lat po zakończeniu profesjonalnej kariery tenisowej Katarzyna z powodzeniem rozpoczęła swoją karierę działalność w mediach. Jest pierwszą kobietą w Polsce, która została komentatorką tego sportu w ogólnopolskich mediach. W latach 2004 – 2024 roku była komentatorką i ekspertką tenisową w telewizji Polsat Sport, relacjonując największe turnieje tenisowe. Takie jak cykl ATP Tour takie jak Miami Open, Indian Wells, Monte Carlo, Rzym Cincinnati, Szanghaj Open oraz turnieje wielkoszlemowe, French Open i Wimbledon.
Jako ekspertka regularnie udziela komentarzy dla „Przeglądu Sportowego”, a także do Polskiego Radia oraz innych mediów takich jak: TVP Info, Wprost, Medium XYZ, Tenis Magazyn czy PAP.

Nagrody i odznaczenia

Za swoje osiągnięcia, zarówno jako tenisistka, jak i konsultantka telewizyjna.

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2021 roku, z okazji 100-lecia Polskiego Związku Tenisowego, została odznaczona przez Pana Andrzeja Dudę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne osiągnięcia sportowe w tak trudnym okresie, pionierską rolę i działalność obywatelską na rzecz rozwoju i promocji sportu.
  • Złota Odznaka Honorowa Polskiego Związku Tenisowego. W 2022 roku Katarzyna została odznaczona przez Prezesa Polskiego Związku Tenisowego Mirosława Skrzypczynskiego za wybitne osiągnięcia sportowe oraz za zasługi dla rozwoju tenisa w Polsce.
  • Wyróżnienie za budowanie marki kanału sportowego Polsat Sport. Otrzymane w 2015 roku od Pana Prezesa Piotra Solorza za wyjątkowe zaangażowanie i wkład w budowanie pozycji stacji Polsat jako najlepszego kanału sportowego w Polsce.

Obecnie

Katarzyna Nowak to kobieta posiadająca kompleksową wiedzę z zakresu tenisa, z ogromnym doświadczeniem w profesjonalnym sporcie. Teraz chce dzielić się z Państwem swoją historią, aby motywować innych do działania, samodoskonalenia oraz dostrzegania swojego potencjału. “Dzielę się z Państwem tą historią, by pokazać, że to, co naprawdę nas wzmacnia, to ludzie wokół nas i nasza własna wiara w to, co możemy osiągnąć. Nawet najmniejszy gest może zmienić nasze nastawienie tu i teraz, a w efekcie pozytywnie wpłynąć na naszą przyszłość”. – Katarzyna Nowak

Kluczowe kobiety
w polskim tenisie
1

1931-1939

Dwudziestolecie międzywojenne, wolność, władza wspiera tenis,
mecenat tenisa rozkwita

Jadwiga Jędrzejowska – wielokrotna mistrzyni Polski i
finalistka turniejów wielkoszlemowych, jej kariera trwała 40 lat

2

1968

Początki zawodowego tenisa na świecie ERA OPEN
3

przełom lat 80/90

Początek zawodowego tenisa w Polsce
4

1988-1998

Katarzyna Nowak – prekursorka tenisa zawodowego
47 WTA 1995
Strajki, upadki klubów tenisowych, upadek komunizmu,
zamknięte granice, wczesna transformacja, żadnej infrastruktury
i finansowania tenisa, dyskryminacja tenisa, brak transmisji
telewizyjnych.
5

2005-2018

Agnieszka Radwańska
2 WTA 2012
Otwarte granice, dynamicznie rosnąca infrastruktura, pełny rozwój
zawodostwa, organizowanie turniejów zawodowych z G&S Cup i
Prokom na czele, finansowanie PZT Prokom Team i R. Krauze, który
przeznacza miliony dla najlepszych, coraz większa popularność
tenisa, prawa telewizyjne
6

od 2016

Iga Świątek
1 WTA 2022 – 2024
Pełna infrastruktura, wsparcie finansowe od PZT i sponsorów od
czasów juniorskich, psycholog w sztabie, social media, kolejny
poziom popularności tenisa w kraju
7

0

źródło: 100 lat Polskiego Związku Tenisowego 1921-2021

Zapraszam do współpracy
Power speech,
prowadzenie eventów,
konferencje

Współpraca z mediami i markami,
konsultacje tenisowe,
udział w eventach